Vianočné stromčeky na Vianoce 2018.
Vianočné stromčeky umelé.
Vstup do obchodu:
vstup do internetového obchodu vianočných stromčekov

vstup do internetového obchodu vianočných stromčekov

vstup do internetového obchodu vianočných stromčekov

vstup do internetového obchodu vianočných stromčekov

vstup do internetového obchodu vianočných stromčekov
Vyberte si stromček :
Kalendár dní / Marec / Medzinárodný deň žien / Príhovor ku dňu žien

Príhovor ku dňu žien

Deň žien- príhovor

Žena je slovo, ktoré skrýva v sebe čarokrásu, duchaplnosť i zmyselnosť. Bez Nás by bol svet pustý ako lúka bez kvetov, ako nočná obloha bez hviezd či ako srdce bez lásky. Som jednou z tých, ktoré napĺňajú slovo žena krásnym pôvabom. Som jednou z tých, ktoré dopĺňajú svet v ktorom žijeme...

Milý hostia, vážené dámy.

Dnešný deň 8. marec je označený ako Medzinárodný deň žien vo väčšine kalendárov na svete.... Oslavujeme ho, ale väčšina z nás ani nevie, že kde a kedy tento sviatok vznikol, určite si mnoho z Vás myslí, že je to len jeden zo starých komunistických sviatkov, ale nie je to tak. Poďme si trochu zaspomínať...

26. a 27. augusta 1910 v Kodani sa konala II. medzinárodná konferencia žien-socialistiek. Zúčastnilo sa jej 100 delegátok zo 17 krajín. Tu vznikol nápad, aby sa 8. marec každoročne oslavoval ako deň boja žien za sociálne a politické zrovnoprávnenie, za medzinárodnú solidaritu, proti militarizmu a vojne. Dátum bol zvolený na počesť prvého organizovaného vystúpenia žien, robotníčok z krajčírskych a textilných dielní v New Yorku, 8. marca 1857 proti krutému vykorisťovaniu a diskriminácii."

Incident z roku 1857, v ktorom mali robotníčky z Lower East Side v New Yorku protestovať proti dvanásťhodinovému pracovnému času, pričom ich demonštráciu polícia potlačila údajne brutálnou akciou s množstvom zatknutých, považujú mnohí historici za mýtus.
Pozornosť celého sveta pritiahli udalosti z roku 1908, keď robotníčky z odevného priemyslu v New Yorku protestovali proti desaťhodinovému pracovnému času, nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam a iné robotníčky obsadili továrne v Chicagu. V povojnovom období komunistický svet redefinoval MDŽ v rámci boja proti kapitalizmu a boja za mier. Tomuto účelu mohol napomôcť i príbeh Rose Thälmann, komunistky, ktorá prežila koncentračný tábor v Ravensbrücku, o tom, ako sa MDŽ oslavoval v roku 1945 i na tomto mieste. Jej najstaršia spoluväzenkyňa a komunistka mala predniesť slávnostný prejav a ženy mali údajne skandovať heslo: „Nech žije 8. marec, Medzinárodný deň žien!" Historici však poukazujú na možnosť, že tento príbeh vyfabrikovali komunistické ženy pre zjavné politické účely.
Kde a kedy sa teda začala tradícia medzinárodných osláv? Už rok po kodanskej konferencii socialistických žien sa MDŽ oslavoval v Rakúsku, Dánsku, Nemecku a Švajčiarsku, hoci presný dátum nebol oficiálne stanovený. Ženy údajne protestovali proti nedostatočnej reprezentácii žien v odboroch. Tvrdenia o dátume i jeho zdôvodnení sa rozchádzajú - bol to buď 8. marec, alebo 19. marec, zvolený nemeckými ženami, ktoré si takto pripomínali ozbrojené povstanie proti pruskému kráľovi v roku 1848, pretože panovník neuskutočnil volebné právo žien, hoci im to vo svojich reformných krokoch sľúbil. Oslavy prebehli aj v Spojených štátoch amerických, ale v poslednú februárovú nedeľu.

Monografia o ženskom pokrokovom hnutí na Slovensku však uvádza, že „oslavy MDŽ v Čechách a na Slovensku sa konali už pred 1. svetovou vojnou, v Prahe roku 1911, v Bratislave (v bývalom Robotníckom dome na Dunajskej ulici) a v niektorých ďalších robotníckych centrách roku 1914. Bratislavské ženy žiadali okrem iného aj všeobecné, rovné a tajné volebné právo, ktorého súčasťou sa malo stať i volebné právo žien." Pražská účasť na oslavách býva však neartikulovane zahrnutá pod „niektoré iné európske krajiny".
Počas 1. svetovej vojny mali byť oslavy zakázané. Až v roku 1918 sa mal za oficiálny dátum oslavy MDŽ ustanoviť 8. marec, pripomínajúci stretnutie žien-socialistiek za volebné právo 8. marca 1908 v New Yorku. V nasledujúcom roku sa na podobnom stretnutí na newyorskom Manhattane malo zísť dvetisíc ľudí. Na území Slovenska a Čiech sa oslavy „obnovili na základe iniciatívy žien-komunistiek roku 1921. Najmä od 50. rokov sa oslavy Medzinárodného dňa žien dostali pod výlučnú „správu" straníckych a štátnych inštitúcií a ich účel bol, aby ženy získali pocit, že režimu na nich záleží a že sú jeho súčasťou.

A dnes? Dnes sa v podstate len pokračuje v komunistickej tradícii.

Ale ja dúfam, že odo dnes Vy, ktorí ste tu budete vedieť, že oslavovať 8. marca znamená pripomínať si potrebu rovnosti príležitostí žien a mužov a predstaviť si svet, v ktorom si ženy a dievčatá môžu byť isté, že na ich názoroch, hodnotách a snoch záleží...

A týmto by som Nám všetkým ženám chcela zapriať to najlepšie, aby sme si naozaj mohli užívať svet, v ktorom sme rovnoprávne s mužmi.

Ďakujem.


predaj vianocnych stromcekov, vstup do internetoveho obchodu

Vypredajove ceny koncia
24.12.2018
akcie skoncia za:

Dni Hod Min Sek

Vstup do e-shopu:
vstup do internetového obchodu vianočných stromčekov

vstup do internetového obchodu vianočných stromčekov

vstup do internetového obchodu vianočných stromčekov

vstup do internetového obchodu vianočných stromčekov

vstup do internetového obchodu vianočných stromčekov
Hore
 Zákaz kopírovania | info (a) navianoce.sk

--- Odporúčame na Vianoce 2018: ---

3d moderný vianočný stromček . stýlový umelý 3D vianočný stromček . trendy 3d vianočný stromček na Vianoce . prírodný 3d vianočný stromček . reálny 3d vianočný stromček

Supermobily.sk